Krew w moczu

Jest wiele przyczyn pojawienia się krwi w moczu (krwiomoczu). Pojawia się ona w wyniku doznania urazu (np. w razie wypadku samochodowego lub upadnięcia). Najczęściej jest oznaką stłuczenia nerek lub pęcherza. Jednymi z najpowszechniejszych przyczyn pojawiania się krwi w moczu są: infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe, stan zapalny, nowotwory oraz niektóre rodzaje chorób nerek lub pęcherza. Krew w próbce moczu może pojawić się również podczas miesiączki, jednak nie pochodzi ona z dróg moczowych.
W przypadku obecności choćby śladowych ilości krwi w moczu, nawet gdy ma on zabarwienie żółte, a nie różowe czy czerwone, i tak zostaną one wykryte podczas badania moczu. Krew w moczu może pojawić się w związku z którąkolwiek z wymienionych powyżej przyczyn, jak i w wyniku intensywnych ćwiczeń lub gorączki. W takim przypadku lekarz może zechcieć powtórzyć badanie moczu na drugi dzień. Pokaże ono, czy krew w moczu nadal jest obecna. Jeśli tak, wtedy będzie można wykonać kolejne badania umożliwiające znalezienie przyczyny.
Leczenie w domu
Należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi opieki domowej:
-
Jeśli barwa Twojego moczu nie sugeruje obecności krwi (kolor różowy, brązowy lub czerwony), w takim przypadku nie ma potrzeby ograniczania swojej aktywności.
-
Jeśli zauważysz krew w swoim moczu, w takim przypadku zaleca się odpoczynek i unikanie dużego wysiłku do czasu wykonania kolejnego badania. Nie należy stosować aspiryny, leków rozrzedzających krew, przeciwpłytkowych lub przeciwzapalnych. Dotyczy to ibuprofenu i naproxenu. Leki te rozrzedzają krew i mogą zwiększyć krwawienie.
Wizyty kontrolne
Przychodź na wizyty kontrolne lub postępuj zgodnie z zaleceniami swojego lekarza. Jeśli doznałeś urazu i w Twoim moczu pojawiła się krew, powinieneś w ciągu 1 do 2 dni powtórzyć badanie moczu. W tym celu skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Radiolog zapozna się ze wszystkimi zdjęciami rentgenowskimi, które zostały wykonane. Zostaniesz powiadomiony o wszystkich nowych kwestiach, które mogą mieć wpływ twoje leczenie.
Kiedy szukać porady medycznej
Niezwłocznie zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:
-
Jasnoczerwona krew lub skrzepy krwi w moczu (jeśli wcześniej nie występowały)
-
Słabość, zawroty głowy lub utrata przytomności
-
Pojawienie się nowego bólu w pachwinie, brzuchu lub bólu pleców
-
Gorączka wynosząca 100,4ºF (38ºC) lub wyższa, lub wg wskazówek lekarza
-
Powtarzające się wymioty
-
Krwawienie z nosa, dziąseł lub łatwe pojawianie się siniaków
Online Medical Reviewer:
Marc Greenstein MD
Online Medical Reviewer:
Marianne Fraser MSN RN
Online Medical Reviewer:
Raymond Kent Turley BSN MSN RN
Date Last Reviewed:
9/1/2019
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.