Rozdarcie skóry (awulsja skóry)
Rozdarcie skóry (awulsja skóry) to rozdarcie górnej warstwy skóry. Często zdarza się to po upadku lub innych urazach. Szczególnie często występuje u osób z cieńszą skórą, osób starszych lub osób przyjmujących sterydy przez dłuższy czas.
Opieka domowa
Wytyczne te pomogą w opiece nad raną w domu:
-
Rana powinna być czysta i sucha przez pierwsze 24–48 godzin lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
-
Jeśli jest założony opatrunek lub bandaż, należy go zmienić, gdy stanie się mokry lub brudny. W przeciwnym razie należy pozostawić go na pierwsze 24 godziny, a następnie zmieniać raz dziennie lub tak często, jak określi to lekarz. Ważne jest, aby umyć ręce przed zmianą opatrunku i po niej.
-
Jeśli używane były szwy lub zszywki, należy codziennie sprawdzać ranę.
-
Po zdjęciu opatrunku należy delikatnie umyć obszar wodą z mydłem. Czyścić jak najbliżej szwów. Nie należy myć ani pocierać szwów bezpośrednio. Opatrunek należy stosować tylko raz. Nigdy nie wolno używać go ponownie.
-
Po 3 dniach można już nie zakładać bandaży na ranę, o ile nie zalecono inaczej, lub jeśli trwa drenaż. Rana powinna mieć dostęp powietrza.
-
Na przecięcia należy nakładać cienką warstwę maści z antybiotykiem. Utrzyma to ranę w czystości, ułatwi usunięcie szwów i zmniejszy bliznowacenie.
-
Jeśli występuje wysięk z rany, nałożyć maść i nieprzylepny opatrunek. Następnie ponownie założyć opatrunek zgodnie z zaleceniami. Należy uważać, aby bandaż nie przykleił się do rany, w której występuje wysięk. Próba usunięcia przyklejonego bandaża może spowodować więcej rozdarć.
-
Po pierwszych 24 godzinach można brać prysznic jak zwykle. Nie należy jednak moczyć tego obszaru w wodzie (nie należy się kąpać ani pływać), dopóki szwy lub zszywki nie zostaną wyjęte, a lekarz nie stwierdzi, że jest to dopuszczalne.
-
Jeśli używany był przylepiec chirurgiczny, należy dbać o to, aby obszar ten był czysty i suchy. W przypadku zamoczenia osuszyć czystym ręcznikiem.
-
Podczas zdejmowania przylepca lub innych opatrunków należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ może to spowodować rozdarcie skóry. Moczenie opatrunku pod prysznicem przez kilka minut często go poluzowuje i ułatwia jego zdejmowanie.
-
W przypadku użycia kleju do skóry nie należy stosować żadnych kremów, balsamów ani maści z antybiotykiem. Mogą one rozpuścić klej. Należy starać się oprzeć się chęci odrywania, aby rana się nie otworzyła. Po zamoczeniu osuszyć przez poklepywanie.
-
Należy unikać czynności, które mogłyby spowodować rozejście się rany. Mogą one obejmować podnoszenie ciężarów, naprężanie, ćwiczenia fizyczne lub uprawianie sportu w ciągu pierwszego miesiąca.
-
Warto rzucić palenie. Osoby palące papierosy doświadczają większej liczby infekcji. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat tego, jak możesz rzucić palenie.
Oto kilka informacji na temat leków:
-
W celu kontrolowania bólu można stosować leki dostępne bez recepty, takie jak acetaminofen, naproksen lub ibuprofen, chyba że podano inny lek przeciwbólowy. W przypadku przewlekłej choroby wątroby lub nerek przed zastosowaniem tych leków należy skonsultować się z lekarzem. Należy również porozmawiać ze swoim lekarzem, jeśli kiedykolwiek wystąpił wrzód żołądka lub krwawienie z przewodu pokarmowego lub jeśli stosowane są leki rozrzedzające krew.
-
Jeżeli zostały przepisane antybiotyki, należy je przyjmować tak długo, jak zostało to zalecone. Ważne jest, aby przyjmować antybiotyki do końca, nawet jeśli rana wygląda lepiej. Pomoże to upewnić się, że zakażenie zostało wyleczone.
Obserwacja kontrolna
Należy kontaktować się z lekarzem zgodnie z zaleceniami.
-
Należy zwracać uwagę na jakiekolwiek objawy zakażenia, takie jak narastające zaczerwienienie, obrzęk lub ropa wypływająca z rany. W takim przypadku nie należy czekać na zaplanowaną wizytę. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
-
Szwy lub zszywki są zwykle wyjmowane w ciągu 5 do 14 dni. Zależy to od tego, na której części ciała znajduje się rana oraz od jej rodzaju. Lekarz poinformuje, jak długo powinny pozostawać w ciele szwy lub zszywki.
-
Jeśli używany był przylepiec chirurgiczny, należy pozostawić go do momentu odpadnięcia. Próba zdjęcia przylepca może spowodować więcej rozdarć skóry. Przylepiec chirurgiczny z czasem sam odpadnie.
-
Nie zdejmować kleju do skóry. Złuszczy się on sam w ciągu 5 do 10 dni.
Jeśli były wykonywane jakiekolwiek prześwietlenia rentgenowskie, należy zadzwonić, aby uzyskać wyniki. Zostaną przekazane informacje o wszelkich zmianach, które mogą mieć wpływ na opiekę medyczną.
Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w następujących przypadkach:
-
Narastający ból rany.
-
Zaczerwienienie, obrzęk lub ropa wydobywająca się z rany.
-
Płyn wydostający się z rany lub jej okolicy nasila się lub staje się gęsty, brązowawy, zielony lub żółty, lub ma nieprzyjemny zapach (co oznacza ropę).
-
Gorączka 38ºC (100,4ºF) lub wyższa, lub według wskazania lekarza.
-
Szwy lub zszywki rozpadają się lub wypadają przed kolejną wizytą, a krawędzie rany jakby miały się ponownie rozejść.
-
Przylepiec chirurgiczny odpada przed upływem 7 dni, a krawędzie rany wyglądają tak, jakby miały się ponownie rozejść.
-
Nie można opanować krwawienia przez bezpośredni ucisk.
Online Medical Reviewer:
Daphne Pierce-Smith RN MSN
Online Medical Reviewer:
Melinda Murray Ratini DO
Online Medical Reviewer:
Vinita Wadhawan Researcher
Date Last Reviewed:
10/1/2024
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.