Health Encyclopedia
Search Clinical Content Search Health Library
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Krew w moczu

Ilustracja przedstawia kontur ciała z wyszczególnionymi organami układu moczowego takimi, jak nerki, moczowód, pęcherz oraz cewka moczowa.

Jest wiele przyczyn pojawienia się krwi w moczu (krwiomoczu). Pojawia się ona w wyniku doznania urazu (np. w razie wypadku samochodowego lub upadnięcia). Najczęściej jest oznaką stłuczenia nerek lub pęcherza. Jednymi z najpowszechniejszych przyczyn pojawiania się krwi w moczu są: infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe, stan zapalny, nowotwory oraz niektóre rodzaje chorób nerek lub pęcherza. Krew w próbce moczu może pojawić się również podczas miesiączki, jednak nie pochodzi ona z dróg moczowych.

W przypadku obecności choćby śladowych ilości krwi w moczu, nawet gdy ma on zabarwienie żółte, a nie różowe czy czerwone, i tak zostaną one wykryte podczas badania moczu. Krew w moczu może pojawić się w związku z którąkolwiek z wymienionych powyżej przyczyn, jak i w wyniku intensywnych ćwiczeń lub gorączki. W takim przypadku lekarz może zechcieć powtórzyć badanie moczu na drugi dzień. Pokaże ono, czy krew w moczu nadal jest obecna. Jeśli tak, wtedy będzie można wykonać kolejne badania umożliwiające znalezienie przyczyny.

Leczenie w domu

Należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi opieki domowej:

  • Jeśli barwa Twojego moczu nie sugeruje obecności krwi (kolor różowy, brązowy lub czerwony), w takim przypadku nie ma potrzeby ograniczania swojej aktywności.

  • Jeśli zauważysz krew w swoim moczu, w takim przypadku zaleca się odpoczynek i unikanie dużego wysiłku do czasu wykonania kolejnego badania. Nie należy stosować aspiryny, leków rozrzedzających krew, przeciwpłytkowych lub przeciwzapalnych. Dotyczy to ibuprofenu i naproxenu. Leki te rozrzedzają krew i mogą zwiększyć krwawienie.

Wizyty kontrolne

Przychodź na wizyty kontrolne lub postępuj zgodnie z zaleceniami swojego lekarza. Jeśli doznałeś urazu i w Twoim moczu pojawiła się krew, powinieneś w ciągu 1 do 2 dni powtórzyć badanie moczu. W tym celu skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Radiolog zapozna się ze wszystkimi zdjęciami rentgenowskimi, które zostały wykonane. Zostaniesz powiadomiony o wszystkich nowych kwestiach, które mogą mieć wpływ twoje leczenie.

Kiedy szukać porady medycznej

Niezwłocznie zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:

  • Jasnoczerwona krew lub skrzepy krwi w moczu (jeśli wcześniej nie występowały)

  • Słabość, zawroty głowy lub utrata przytomności

  • Pojawienie się nowego bólu w pachwinie, brzuchu lub bólu pleców

  • Gorączka wynosząca 100,4ºF (38ºC) lub wyższa, lub wg wskazówek lekarza

  • Powtarzające się wymioty

  • Krwawienie z nosa, dziąseł lub łatwe pojawianie się siniaków

Online Medical Reviewer: Marc Greenstein MD
Online Medical Reviewer: Marianne Fraser MSN RN
Online Medical Reviewer: Raymond Kent Turley BSN MSN RN
Date Last Reviewed: 9/1/2019
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.
Powered by Krames by WebMD Ignite
About StayWell | Terms of Use | Privacy Policy | Disclaimer