Related Reading
Search Clinical Content Search Health Library
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to schorzenie powodujące ból w dolnej części pleców, który rozprzestrzenia się na pośladki, biodra i nogi. Czasami ból nóg może występować bez bólu pleców. Rwa kulszowa występuje w przypadku podrażnienia lub ucisku nerwu rdzeniowego wychodzącego z kanału kręgowego w dolnej części pleców. Najczęściej zdarza się to w przypadku ucisku na nerw przez wybrzuszenie lub pęknięcie pobliskiego dysku kręgosłupa. Rwa kulszowa może być również spowodowana zwężeniem kanału kręgowego (stenoza kanału kręgowego) lub skurczem mięśnia w pośladku, przez który przechodzi nerw kulszowy (mięsień gruszkowaty). Rwa kulszowa może być również nazywana radikulopatią lędźwiową.

Rwa kulszowa może pojawić się w wyniku nagłego skręcenia lub zgięcia, np. w wyniku wypadku samochodowego. Czasami występuje po zwykłym, nieprawidłowym ruchu. W obu przypadkach często dochodzi również do skurczu mięśni. Sprawia on, że ból jest silniejszy.

Lekarz stawia diagnozę rwy kulszowej na podstawie objawów i badania fizykalnego. Jeżeli pacjent nie doznał urazu w wyniku wypadku samochodowego lub upadku, zazwyczaj nie wykonuje się w tym czasie prześwietlenia RTG. Dzieje się tak dlatego, że nerwy i dyski w plecach nie są widoczne na zdjęciu RTG. Jeśli na podstawie wywiadu lub badania lekarz podejrzewa ucisk nerwu, konieczne będzie wykonanie badania MRI. Badania przewodnictwa nerwowego i elektromiografia to badania nerwów, które również mogą pomóc w ustaleniu przyczyny bólu nerwów. Objawy ucisku nerwu obejmują utratę siły lub odruchów w nodze.

W większości przypadków rwa kulszowa ustępuje po zastosowaniu leków, ćwiczeń fizycznych i fizykoterapii. Jeśli objawy nie ustępują po zastosowaniu leczenia, konieczna może być operacja lub zastrzyki w dolną część pleców. Zależy to od stopnia nasilenia objawów.

Widok od boku dolnej części pleców prezentujący kręgi lędźwiowe, kość krzyżową i nerw kulszowy.

Leczenie w domu

Postępuj zgodnie z tymi wytycznymi, dbając o siebie w domu:

  • Zacznij siadać lub chodzić tak szybko, jak to możliwe. Pomoże to zapobiec problemom wynikającym z długiego leżenia w łóżku.

  • W łóżku spróbuj znaleźć wygodną pozycję. Najlepiej spać na twardym materacu. Spróbuj położyć się płasko na plecach z poduszkami pod kolanami. Możesz również spróbować leżeć na boku z kolanami podciągniętymi w kierunku klatki piersiowej i poduszką pomiędzy kolanami.

  • Staraj się nie siedzieć przez dłuższy czas. Siedzenie wywiera większy nacisk na dolny odcinek kręgosłupa niż podczas stania lub chodzenia.

  • W celu złagodzenia bólu należy użyć ciepła pochodzącego z gorącego prysznica, gorącej kąpieli lub poduszki grzewczej. Pomóc może też masaż. Możesz również zastosować zimne okłady. Aby przygotować zimny okład, włóż kostki lodu do woreczka plastikowego zamykanego od góry. Owiń ten woreczek cienkim ręcznikiem. Wypróbuj zarówno ciepło, jak i zimno, aby sprawdzić, co działa najlepiej. Stosuj metodę, która sprawdza się najlepiej, przez 20 minut kilka razy dziennie.

  • Aby załagodzić ból, możesz zażyć paracetamol lub ibuprofen, chyba że przepisany został inny lek. Uwaga: w przypadku przewlekłej choroby wątroby lub nerek przed zażyciem tych leków należy porozmawiać z lekarzem. Porozmawiaj z nim również, jeśli w przeszłości wystąpiły u Ciebie wrzody żołądka lub krwawienie z przewodu pokarmowego.

  • Stosuj bezpieczny sposób podnoszenia przedmiotów. Nie podnoś niczego cięższego, niż jest to zalecane, dopóki ból nie ustąpi całkowicie.

Dalsze postępowanie

Zgłoś się na kontrolę do lekarza, chyba że ten zaleci inaczej. Może być potrzebna fizykoterapia lub dodatkowe badania.

Jeśli wykonano zdjęcia RTG, opisze je radiolog. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nowych zmian, które mogą mieć wpływ na sposób leczenia, lekarz skontaktuje się z Tobą.

Kiery wezwać pomoc

Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:

  • Ból przybiera na sile, nawet po zażyciu leków

  • Słabość lub mrowienie w 1 albo obu nogach lub biodrach

  • Uczucie mrowienia w kroczu lub okolicy narządów płciowych

  • Brak kontroli nad jelitami lub pęcherzem

  • Gorączka 100,4°F (38°C) lub wyższa bądź zgodnie z wskazówkami lekarza

  • Zaczerwienienie lub obrzęk pleców lub kręgosłupa 

Online Medical Reviewer: Anne Fetterman RN BSN
Online Medical Reviewer: Joseph Campellone MD
Online Medical Reviewer: Raymond Kent Turley BSN MSN RN
Date Last Reviewed: 5/1/2022
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.
Powered by Krames by WebMD Ignite
About StayWell | Terms of Use | Privacy Policy | Disclaimer