Zapalenie zatok (bez antybiotyków)

Zatoki to przestrzenie wypełnione powietrzem w kościach twarzy. Są one połączone z wewnętrzną częścią nosa. Zapalenie zatok to zaczerwienienie i obrzęk (stan zapalny) tkanki wyścielającej jamę zatoki. Może wystąpić w czasie przeziębienia. Może również być reakcją alergiczną na pyłki lub inne cząsteczki obecne w powietrzu. Wywołuje często takie objawy jak nieżyt zatok, ból głowy, ból gardła, opuchnięcie twarzy, przepełnienie zatok, a także niezbyt wysoką gorączkę. Takiego typu zapalenie zatok nie jest wywołane infekcją bakteryjną. Dlatego też nie jest leczone antybiotykami.
Leczenie w domu
-
Pij dużo wody, gorącej herbaty i innych płynów zgodnie z zaleceniami lekarza. W ten sposób uda Ci się rozrzedzić wydzielinę w nosie. Może to również wspomóc oczyszczanie zatok.
-
Ciepło może pomóc złagodzić bolące miejsca na twarzy. Stosuj ręcznik zamoczony w gorącej wodzie. Możesz też stanąć pod prysznicem i nakierować gorący strumień wody na twarz. Ulgę może także przynieść stosowanie urządzenia wytwarzającego chłodną mgiełkę wodną i smarowanie mentolem na noc.
-
Środek wykrztuśny zawierający gwajafenezynę może pomóc rozrzedzić śluz i wspomagać oczyszczanie zatok. Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą przed zażyciem jakichkolwiek leków bez recepty, jeśli masz co do nich wątpliwości lub chcesz poznać działania niepożądane.
-
Można stosować dostępne bez recepty preparaty udrażniające nos, chyba że lekarz zapisał już inny lek o podobnym działaniu. Atomizery do nosa działają najszybciej. Stosuj taki, który zawiera fenylefrynę lub oksymetazolinę. Nie rób tego jednak przez więcej niż łącznie 3 dni. Najpierw delikatnie wydmuchaj nos. Następnie zastosuj atomizer. Nie stosuj tych leków częściej niż jest to zalecane na etykiecie. W przeciwnym razie może dojść do nasilenia objawów. Możesz również stosować tabletki zawierające pseudoefedrynę przez maksymalnie 7 dni. Unikaj produktów łączących składniki. Może to wzmocnić efekty uboczne. Czytaj wszystkie etykiety na lekach. Możesz również poprosić farmaceutę o pomoc. (Osoby o wysokim ciśnieniu krwi nie powinny stosować preparatów udrażniających nos. Mogą one podnosić ciśnienie krwi).
-
Jeśli zapalenie zatok wystąpi na skutek alergii, pomóc mogą dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe lub steroidowe aerozole do nosa, o ile tak zaleci lekarz.
-
Możesz zażyć paracetamol lub ibuprofen, chyba że przepisany został inny lek przeciwbólowy. W przypadku długotrwałej (przewlekłej) choroby wątroby lub nerek bądź wystąpienia wrzodów żołądka przed zażyciem tych leków należy porozmawiać z lekarzem. Nigdy nie wolno podawać aspiryny osobom poniżej 19. roku życia, chyba że za zaleceniem lekarza. Może to prowadzić do wystąpienia zespołu Reye'a. Jest to rzadka, lecz bardzo poważna choroba, która najczęściej wpływa na działanie mózgu i wątroby.
-
Stosuj płukanie lub irygację nosa słoną wodą zgodnie z zaleceniami lekarza.
-
Nie pal papierosów. Mogą spowodować nasilenie objawów.
Kontrola stanu zdrowia
Jeśli w ciągu tygodnia nie nastąpi poprawa, udaj się na wizytę kontrolną.
Kiery wezwać pomoc
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:
-
Zielona lub żółta wydzielina z nosa lub do gardła.
-
Ból twarzy lub głowy bardzo się nasila
-
Sztywny kark
-
Opuchlizna czoła lub powiek
-
Problemy z widzeniem, takie jak zamglone lub podwójne widzenie
-
Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub zgodnie z zaleceniem lekarza
-
Objawy nie ustępują po 10 dniach lub pogarszają się po początkowej poprawie
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych:
-
Atak padaczki
-
Problemy z oddychaniem
-
Nietypowa ospałość lub dezorientacja
-
Zawroty głowy lub omdlenia
-
Paznokcie, skóra lub usta stają się niebieskie, fioletowe lub szare
Online Medical Reviewer:
Jessica Gotwals RN BSN MPH
Online Medical Reviewer:
Rita Sather RN
Online Medical Reviewer:
Sumana Jothi MD
Date Last Reviewed:
12/1/2022
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.